<


GTA 4 | Grand Theft Auto IV

GTA 4 | Grand Theft Auto IV 

Grand Theft Auto IV (kısaca GTA 4 veya GTA IV) Rockstar North tarafından geliştirilmiş açık uçlu aksiyon-macera tarzı video oyunu. Grand Theft Auto serisinin sekizinci oyundur. Grand Theft Auto IV, PlayStation 3 için 24 Ağustos 2007'de Kuzey Amerika ve 29 Ağustos 2007'de Avrupa'da, Xbox 360 için 21 Şubat 2008'de Avrupa ve 2 Mart 2008'de Kuzey Amerika'da satışa sunulmuştur. Japonya'da ise bu tarih 30 Temmuz 2008 olarak kararlaştırılmıştır. Oyunun Windows sürümü, Kuzey Amerika'da 2 Aralık 2008, Avrupa'da ise 3 Aralık 2008'de satışa sunulmuştur.

Yeni nesil konsol olarak adlandırdığımız PS3 ve Xbox 360 için herhangi bir GTA oyunu görmemiştik ve bu güçlü sistemlerde bir GTA oyununun nasıl olacağını düşünmekten kafamız patlayacaktı ki GTA IV'ün ilk görselleri ortaya çıkmaya başladı. Liberty City inanılmaz gözüküyor. Işıklandırmalar, modellemeler, detaylar, kaplamalar..."Amerikan Rüyası" kavramının yeni nesil dijital versiyonu karşımızdaydı ve oyun 2008 yılında konsollara geldiğinde, hiçbir şekilde kayıtsız kalamadık.

Oyun, günümüz New York şehrini büyük ölçüde temel alarak oluşturulmuş olup, Liberty City adlı, ilk olarak serinin önceki oyunlarından GTA III'te karşılaşılan kurgusal bir şehirde geçmektedir. Oyunda, Niko Bellic adında Doğu Avrupa'da cereyan eden bir savaştan gazi olarak kurtulan Sırp uyruklu birinin kimliği üstlenilmektedir. Niko, Amerika Birleşik Devletleri'ne Amerikan Rüyası'nı yaşamak için gelmiş; fakat çabucak çete yapılanmalarına, suçlara ve yolsuzluklara karışmıştır.

Serinin diğer oyunları gibi GTA IV de yarış ve üçüncü şahıs nişancı tarzı ile "özgür dünya" adlı oynanılabilirlik özelliklerini sunan bir oyundur. Özgür dünya; oyuncuların oynama deneyimini daha çok kontrol etme olanağını sağlamaktadır. GTA IV, serideki oyunlar arasında çevrimiçi çok oyunculu mod ve içersinde 15 farklı oyun türü içeren ilk oyundur. 

GTA IV  piyasaya çıktığında oyuncular ve oyun medyası ikiye bölündü. Bir kısmı GTA'nın artık daha az özgürlük içermesinden dolayı hayal kırıklığına uğramıştı, diğer kısmıysa oyunun gelişmiş grafiklerine, senaryosuna ve içerdiği tüm detaylara kapılmıştı ve ortadan kaybolmuştu. GTA IV, son derce kaliteli bir oyun olmasına ve önceki oyunlar gibi büyük bir özgürlük içermesine karşın biraz senaryo yönü ağır basan bir oyun olmuştu ve bu da oyunu bir ölçüde çizgisel yapıyordu. Özellikle San Andreas'tan sonra birçok insan kendisini kapalı bir kutuya konmuş gibi hissetti.

Nico Bellic adında, Doğu Avrupalı bir adamın Liberty City'ye ayak basıp kuzeni Roman ile birçok maceraya atılması konu alınıyordu. Oyun PS3'te ve Xbox 360'ta inanılmaz ilgi gördü ve ardından PC için de piyasaya çıktı. Özellikle ülkemizde herkes GTA'nın bu son bombasıyla karşılaştı.

Tüm GTA oyunlarındaki en iyi araç kontrollerine sahip olan GTA IV , uçak kullanımına izin vermemesiyle de dikkat çekmişti. Bunun yanında karakterimizin üstünde pek az değişiklik yapabiliyor oluşumuz yan görevlerin ve mini oyunların biraz kısıtlı kalmış olması, birçok insanın hoşuna gitmedi. Ancak oyundan memnun kalanların sayaısı oldukça fazlaydı. Özellikle silah kullanımı ve bina içindeki çatışmaların kalitesi gözden kaçmıyordu.

GTA IV Radyo İstasyonları
 
 The Beat 102.7
 The Classics 104.1
 Electro-Choc
 Fusion FM
 IF99 – International Funk
 JNR – Jazz Nation Radio 108.5
 The Journey
 K109 The Studio
 LCHC – Liberty City Hardcore
 Liberty Rock Radio 97.8
 Massive B Sound System 96.9
 Radio Broker
 San Juan Sounds
 Tuff Gong Radio
 The Vibe 98.8
 Vladivostok FM
 RamJam FM†
 Self-Actualization FM
 Vice City FM
 Independence FM

 

 

 

 

 

 


Diğer GTA Serilerinden


Gta 5 Yeni Nesil PS4 Oynuyoruz

Gta 5 | Grand Theft Auto V PC İçin Yolda mı ?

GTA 5 İçin İnanılmaz Detaylar ve Söylentiler

GTA 5 | Grand Theft Auto V İçin İlk Video Çıkıyor (GTA Five)

GTA 5 2012 de mi geliyor?

Gta 4 Arabalar

GTA IV | Lost And Dammed

GTA IV | The Ballad of Gay Tony


 

 2013 GTA Fan Site. Gtagta.com