<


GTA Vice City

Gta Vice City

Grand Theft Auto: Vice City kısaca GTA: Vice City Rockstar North tarafından tasarlanan GTA 3'ten sonra piyasaya sürülen oyundur. Oyunun PlayStation, Xbox ve PC versiyonları mevcuttur.


Oyun, PlayStation 2 konsolları için Kuzey Amerika'da 22 Ekim 2002, Avrupa'da 29 Ekim 2002 ve Avusturalya'da 8 Kasım 2002'de satışa sunulmuştur. Oyunun Windows sürümü için Kuzey Amerika'da 12 Mayıs 2003, Avrupa'da ise 15 Mayıs 2003'te satışa sunulmuştur.

Vice City, 1980'lerin Amerika'sında geçer. Oyun 1986'da Miami örnek alınarak tasarlanmış olan Vice Şehri'nde hapisten yeni çıkmış bir mafya üyesi olan Tommy Vercetti karakteri üzerine kuruludur. Oyunda Grand Theft Auto 3'teki grafik motoru kullanılmıştır.


GTA III çılgınlığının üzerinden dolu dolu bir sene geçmemişti ki; Rockstar Games yeni bir oyunla bir kez daha karşımıza çıktı; GTA: Vice City. Halen GTA III oynayan insanları, Bu da nerden çıktı?,Peki bunun GTA III'ten farkı ne? gibi sorular sormaya yönelten oyun, Brain De Palma'nın unutulmaz başyapıtı Scarface (Yaralı yüz) filminin geçtiği evrene götürüyordu bizleri. Suçun kol gezdiği, uyuşturucunun ve kaçakçılığın gırla gittiği Miami sokaklarında, tıpkı Scarface filminin senaryosunda olduğu gibi sıfırdan başlayıp, mafya imparatoru olma yolunda ilerleyen bir adamı yönetiyorduk. Tommy Vercetti isimli karakterimiz ile GTA III'te yapabildiğimiz ne varsa aynen devam ediyor, daha renkli daha büyük ve daha etkileşimli bir evrende suçun yeni ismi olmaya çalışıyorduk.

Gta Vice City özellikle Türkiye'de daha fazla ilgi gördü. Çünkü Gta 'ün o sisli ve karanlık tarafından daha çok günlük güneşlik bir hava ve daha geniş bir harita, motor kullanımı gibi detaylar vardı. GTA: Vice City tıpkı Grand Theft Auto: London 1969'da olduğu gibi bir önceki versiyonun modifiye edilmiş hali gibi göründü gözlere. Teknik olarak aynı yapıyı kullanan oyun bir iki grafik güncelleştirmesi ve eklenen çeşitli etkileşim ayarları ile makyajlanıp yeniden piyasaya sürülmüş gibiydi. Fakat işin güzel yanı oyunun ilk versiyona bağımlı olmaması ve tek başına oynanabilir vaziyette olması idi.

Gta vice city araçlarYeni araçlar yeni silahlar ve kullanılabilir vaziyette binalar sunun Vice City GTA III'te ne eksikse deyim yerinde ise onu kapatacak yapıda idi. Artık araçlardan seyir halinde iken atlayabiliyor, motosiklet ve helikopter kullanabiliyorduk. Oyun haritasını kısa sürede dolaşmak isteyenlerin her zaman ellerinin altında bulundurdukları helikopter, Vice City'nin en önemli araçlarından biriydi.

Önce PlayStation 2'de boy gösterip yaklaşık bir seneye varan gecikmelerin ardından, PC versiyonunun piyasaya sürülmesi mantığı, artık GTA serileri içinde değişmez bir kural olmuştu. GTA III ve Vice City önce PlayStation 2 platformunda çıkıp sonrada PC'ye çıkınca, ister istemez pek çok gelişimi de beraberinde geliyordu. Tıpkı GTA III'te olduğu gibi Vice City'de de PC altyapısını kullanarak, grafiksel gelişimler ve çeşitli eklemeler olmuştu.


Diğer GTA Serilerinden


Gta 5 Yeni Nesil PS4 Oynuyoruz

Gta 5 | Grand Theft Auto V PC İçin Yolda mı ?

GTA 5 İçin İnanılmaz Detaylar ve Söylentiler

GTA 5 | Grand Theft Auto V İçin İlk Video Çıkıyor (GTA Five)

GTA 5 2012 de mi geliyor?

Gta 4 Arabalar

GTA IV | Lost And Dammed

GTA IV | The Ballad of Gay Tony


 

 2013 GTA Fan Site. Gtagta.com